Παρασκευή 15 Φεβρουαρίου 2013

ΤΑ ΝΕΑ ΤΟΥ ΑΟ ΖΙΤΣΑΣ

Η Ζίτσα ήταν η μεγάλη κερδισμένη στο ντέρμπι του α' ομίλου, αποδεικνύοντας για ακόμη μία φορά πως είναι πρόκειται για έναν υπολογίσιμο αντίπαλο στο πρωτάθλημα της Γ' κατηγορίας. Παράλληλα έκανε τη ζημιά στις Καρυές αφού επικράτησε με 1-0 και έστειλε την ομάδα του Σάκη Κουβεντάρη στη δεύτερη θέση.
Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν νωθρά, κάτι το οποίο προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν οι Καρυές που είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και πλησίασαν πολύ κοντά στο γκολ μόλις στο 2', όταν ο Κιάφας από πλεονεκτική θέση έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 27' οι φιλοξενούμενοι απείλησαν εκ νέου, αυτή τη φορά με κεφαλιά του Γρηγόρη Τάτση που σταμάτησε στο δοκάρι.

Μετά από ένα "άσφαιρο" πρώτο 45λεπτο, η Ζίτσα μπήκε δυνατά στην επανάληψη και πίεσε επιζητώντας το γκολ. Τελικά αυτό ήρθε στο 60', όταν ύστερα από λάθος της άμυνας των Καρυών, ο Παντούλας έβγαλε τετ α τετ τον Μπαλαούρα και αυτός με τη σειρά του δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με πλασέ. Στη συνέχεια η Ζίτσα κλείστηκε, θέλοντας να κρατήσει ανέπαφη την εστία της, ενώ οι Καρυές πίεσαν για να φτάσουν στην ισοφάριση, χάνοντας κάποιες ευκαιρίες. Παρά τις ευκαιρίες των Καρυών, ωστόσο, η Ζίτσα έφτασε κοντά στο 2-0 όταν στο 83' ο Μπαλατσός με θεαματικό ανάποδο ψαλίδι έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.
Διαιτητής της συνάντησης ο κ. Τσιούρης (Ναστούλης-Λάμπρου).
ΖΙΤΣΑ: Στράτος, Μπουτσουρής, Παλιάγκας, Παντούλας, Καραμίχος, Παπαυγέρης, Γκόγκος, Βλάχος, Μπαλατσός (67' Γύρας), Μπαλαούρας, Αγόρος Ν (83' Αγόρος Σ).
ΚΑΡΥΕΣ: Μπέλλος, Κιάφας, Λάμπρου, Τάτσης Β., Μπάρκας, Καλογιάννης, Γάγας, Χήτος, Δήμος Γ., Τάτσης Γρ., Γούλας (72' Τσαντής Αλ).