Δευτέρα 7 Ιανουαρίου 2013

ΤΑ ΝΕΑ ΤΟΥ ΑΟ ΖΙΤΣΑΣ

Το αήττητο των τελευταίων αγωνιστικών διατήρησε η Ζίτσα, που, ως γηπεδούχος ομάδα, ξεπέρασε και το εμπόδιο της Δόξας Αναργύρων με 2-0, σε ένα παιχνίδι στο οποίο οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν εμφανώς επηρεασμένες από τη διακοπή του πρωταθλήματος. Τελικά η αναμέτρηση κρίθηκε στην ικανότητα που έχει η Ζίτσα στις στημένες φάσεις, καθώς και τα δύο γκολ προήλθαν από στημένα, ενώ αξίζει να σημειώσουμε ότι στη συγκεκριμένη αναμέτρηση έκανε το ντεμπούτο του ως παίκτης της Ζίτσας ο Χρήστος Βλάχος. Πλέον η προσοχή στο στρατόπεδο της Ζίτσας βρίσκεται στραμμένη στο προσεχές ντέρμπι με τον Πανζαγορισιακό στο Τσεπέλοβο. Αν και οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν νωθρά, εντούτοις άνοιξαν νωρίς το σκορ, αφού μόλις στο 17' ο Μπουτσουρής με απευθείας χτύπημα φάουλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Λίγα λεπτά αργότερα ο Γύρας έχασε την ευκαιρία να διπλασιάσει, καθώς αστόχησε από καλή θέση. Έτσι το 1-0 ήταν σκορ ημιχρόνου.
Στην επανάληψη η Ζίτσα μπήκε μουδιασμένα και το γεγονός αυτό προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν οι Ανάργυροι, που άσκησαν πίεση και έχασαν ευκαιρίες για το 1-1. Παρά τις ευκαιρίες των φιλοξενούμενων, ωστόσο, η Ζίτσα έκανε το 2-0, μετά από κόρνερ που εκτέλεσε ο Αγόρος και κεφαλιά του Παλιάγκα.
Νωρίτερα, ο Αγόρος Ν. βγήκε δύο φορές τετ α τετ με τον τερματοφύλακα των Αναργύρων, όμως δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, ενώ στο 87' και ο Τσόλης σε τετ α τετ έχασε την ευκαιρία για το 3-0, με το 2-0 να σφραγίζει τελικώς τις προσπάθειες των δύο ομάδων.