Πέμπτη 8 Νοεμβρίου 2012

ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΝΕΑ

Κρατούσε… πεντάσφαιρο η Ζίτσα
Τις καλές εμφανίσεις στο πρωτάθλημα της Γ' κατηγορίας συνεχίζει η Ζίτσα , κάτι το οποίο της επιτρέπει να ατενίζει με αισιοδοξία το μέλλον στο πρωτάθλημα. Ως γηπεδούχος ομάδα, ξεπέρασε και το εμπόδιο του ΠΑΣ Μπισδουνάκι με το ευρύ 5-0 και πλέον ετοιμάζεται για το προσεχές ντέρμπι κορυφής με τις Καρυές.
Το σκορ άνοιξε στο 20' ο Γύρας, όταν βγήκε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο 30' η Ζίτσα κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Γκόγκος. Το 2-0 ήταν και σκορ ημιχρόνου.
Στην επανάληψη η Ζίτσα συνέχισε να ασκεί πίεση, επιζητώντας και τρίτο γκολ. Τελικά αυτό ήρθε στο 57', όταν η κεφαλιά του Παλιάγκα κατέληξε στα δίχτυα. Στο 73' ο Γύρας, με δεύτερο προσωπικό του τέρμα, ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-0, ενώ το τελικό 5-0 διαμόρφωσε ο Δολιανίτης ένα λεπτό πριν το σφύριγμα της λήξης.